Partyzánská 7, Opava Kateřinky, (+420) 553 623 940

Klikněte na Contact pro více informací.


Lékárna
Sortiment
Kolektiv
Jak nás najít?
Pohotovost
Poradna
Zdravotní stredisko
Zajímavé linky

Poradna

bullet

Zasílejte nám své dotazy ze stránky FAQ!

bullet

CHŘIPKA

Každoročně s příchodem zimního období se objevuje i „hrozba“ zvaná chřipka. Chřipka je onemocnění virového původu, které napadá buňky řasinkového epitelu stěn dýchacích cest. Řasinkový epitel je jemná vrstva buněk, která přichází do bezprostředního kontaktu se vdechovaným vzduchem. Po napadení virem dochází k jejímu zneužití, pomnožení viru a nakonec k úplnému zničení. Postupně jsou takto napadány další a další buňky. Tělo se brání přirozenými mechanismy: horečka, zánět, suchý kašel, který přechází ve vlhký. K tomu se přidružuji celková slabost, bolesti svalů a kloubů jako reakce na vysokou horečku a náhlé změny v tělesné rovnováze.

Jak se bránit? V první řadě je třeba respektovat počasí! Oblékat se přiměřeně aktuálnímu stavu. Nezapomínat na pokrývku hlavy, krku. Vyvarovat se prudkým změnám teplot-přecházení z teplých místností do chladu a naopak. Vyhýbat se místům s vysokým výskytem lidí – obchody, kina, diskotéky aj. Doporučuji po celý rok posilovat imunitu (obranyschopnost organismu) pravidelným přísunem vitamínů nejlépe v přirodní podobě – ovoce, zelenina. Dbát především na zvýšený příjem vitamínu C, E a B. Dnes je diskutována i otázka očkování. Očkovací vakcína je připravována každý rok speciálně na očekávaný typ chřipky. Máme dva typy viru A a B, přičemž nejčastějším původcem je typ A. Očkování by se měli podrobit především děti, senioři, zdravotnický personál a lidé s cukrovkou, onemocněním srdce a ledvin. V posledních letech se úspěšnost vakcíny pohybuje okolo 94%..

Jak léčit? Inkubační doba onemocnění je obvykle 2-3 dny. Hlavními příznaky jsou vysoká horečka, suchý kašel, bolest v krku, celková zchvácenost a bolesti svalů a kloubů. Rýma se přidružuje později jako samostatné onemocnění nebo se nemusí objevit vůbec. Pacientovi ordinujeme klid na lůžku, zvýšený přísun tekutin a vitamínu C. Vysokou horečku tlumíme podáním Paralenu, Ibalginu a u dospělých i Acylpyrinu. Na suchý kašel podat kapky, popř. sirup (Silomat, Sinecod, Humex, Ditustat,..). Suchý kašel časem přechází ve vlhký, pak je potřeba podat přípravky k vykašlání (Bromhexin, Mucosolvan,..). Antibiotika se k léčbě NEPODÁVAJÍ. Jsou využívány pouze k léčbě přidružujících se bakteriálních nemocí (záněty plic, průdušek).

Chřipka jako onemocnění se nesmí podcenit, ale také není třeba se jí bát.

 

TIP:

Jak nás najít? Klikněte na položku v menu na levé straně!