Main
Leyli&Vilém
Vilém
Austria
Azerbaijan

Keňa 2001 - díl šestý

 

bullet

Neděle 26.8. - jezero Nakuru

Jezero Nakuru je považováno za nejbohatší naleziště plameňáků na světě. Jeho vydatné růžové žíly jsou viditelné na kilometry. V době plamenné dopravní špičky je jich tady údajně k spatření přes 3 miliony. Plameňáci jsou opravdu výrazně růžovější, než třeba v trojské ZOO. Je to způsobeno velkým množstvím sodíku ve zdejší vodě. Po převozu do nemocnice či ZOO zdejší ptáci sice neumírají, ale blednou. Závistí samozřejmě. Závidí těm, kteří mohli zůstat v Nakuru, jejich sodík.

Plamenáci na jezere Nakuru

Nosorožci u jezera Nakuru

Pokračujeme směrem na sever do národního parku Samburu. Cestou míjíme rovník, kde se nám daří "přečurat zeměkouli". Ze severní polokoule čuráme na jižní polokouli. Koulíme při tom očima a koule nám při tom vlají přímo nad rovníkem. Andrejka je znechucena. Jakýsi mládenec, asi strážce rovníku, se zase snaží přečurat nás. Ukazuje nám následující fyzikální jev - na severní polokouli se voda ve výlevce začne točit po směru hodinových ručiček, kdežto již pouhých 20 kroků od rovníku směrem na jih se točí směrem opačným! Tuším, že po úspěšné demonstraci zajímavého fyzikálního jevu jistě přijde jev čistě keňský a velice nezajímavý - napřažená ruka a prosba o spropitné. Chápu se tedy jeho instrumentů dřív, než stačí somrovat o drobáky a předvádím mu důkaz, že nás vodí za nos. Podařilo se mi vodu do nádoby pokaždé nalít tak, aby výsledný pohyb vody při nalití, byl mírně v opačném směru, než v kterém se podle jeho teorie po otevření výlevky voda měla začít točit. Samozřejmě že se pak točila opačně. Chvíli něco motal o zemském magnetismu a že to tam blbě liju, ale brzy to vzdal a šel vírologií motat hlavu a vyprazdňovat kapsy jiným.

bullet

Pondělí 27.8. - nár. park Samburu

Vstáváme časně, za relativního chladna, neboť přes poledne jsou zde velká vedra a cestovat se nedá. Jsme už jen asi 1000 metrů nad mořem.

Národní park Samburu

Honza dostává ranní šok, když ho při čištění zubů vyruší slon. Obrovský slon. Chobot jako výfuk z lokomotivy, kly jako kolejnice. Slon železniční. Upozorňuje v panice našeho průvodce, ale ten jenom suše konstatuje: "To je slon." Na doplňující otázku, zda-li není náhodou nebezpečný, dostáváme vyčerpávající odpověď: "Ne". Po krátkém naléhání však přiznává jednu pošlapanou ženu s dítětem někdy předloni. Ale dítě to prý přežilo. Nakonec roztaje ještě více a my se zatajeným dechem posloucháme přednášku na téma "Blízká setkání sloního druhu". Zde stručná anotace: Zuřivého slona poznáme podle toho, že plácá ušima, funí chobotem a dupe nohama. Je třeba zachovat klid a využít faktu, že dynamika slona je díky jeho velké kinetické energii a mizivého postřehu lehce předvídatelná. Stačí prostě v klidu vyčkat, až se na vás slon rozběhne a ležérně pak uskočit pár metrů bokem. Poběží prostě rovně a mine vás. Vy se mu tak dostanete do týlu, shýbnete se pro kámen či klacek a mrštíte ho po něm. Doplníte-li to ještě vhodným křikem či jiným hlukem modulovaným na vhodnou frekvenci a hlasitost, slon se jistě lekne a v panice uteče. Vybaveni těmito informacemi jsme se cítili daleko bezpečněji. Ono to totiž fungovalo! Slon mezitím odešel. Asi už to nemohl poslouchat.

Tri v jednom

V bazénu **** hotelu uprostred divoké africké buše.

Odpoledne jsme se rozhodli vyměnit vedro, sucho, písek a pozorování macatých hrochů v bahnité řece za stín kokosových palem, stolky s orosenými půllitry a vyhlídku na macaté Němky v blankytném bazénku. Vychutnáváme si malý útržek opravdové dovolené vyškubnutý z katalogu Fisher. Čtyřhvězdičkový hotel s veškerým příslušenstvím uprostřed divoké africké buše. Chcete vidět opravdového levharta? Navštivte horní terasu naší restaurace v 18 hodin. Krmení proběhne v bezpečné vzdálenosti od vašich steaků. Chcete vidět opravdového krokodýla zabijáka? Dejte si v 19 hodin drink v našem baru u řeky! A opravdu, krokodýl Tom je přesný. Objevuje se už v 18:45. O pět minut později v 18:50 se připlazí až na půl metru od plotu. Chvíli vyčkává. My také. Funí. My ne, srkáme pivo. Přesně v 18:55 otevírá pomalu tlamu, jelikož přesně v 19:00 přichází, jako vždy, hotelový zřízenec z kuchyně a sází Tomovi do tlamy první dávku "pečených holubů". I.P.Pavlova - ukončete výstup a nástup, tlamy se zavírají. Hotel Samburu Lodge - industrializovaná divočina, all inclusive.

Krokouš I.P.Pavlova

Zpátky ] Kenya 1 ] Kenya 2 ] Kenya 3 ] Kenya 4 ] Kenya 5 ] [ Kenya 6 ] Kenya 7 ] Mapa ] Fotky ]

Zpátky
Kenya 1
Kenya 2
Kenya 3
Kenya 4
Kenya 5
Kenya 6
Kenya 7
Mapa
Fotky